Vis didėjančios šildymo išlaidos, kurios žiemą gali gerokai pakirsti namų ūkio biudžetą, paskatino Jus ieškoti veiksmingų būdų, kaip sumažinti sąskaitas? Priešingai nei atrodo, tai nėra tokia sudėtinga užduotis! Kadangi pakanka pasirinkti tinkamą palėpės šiltinimo būdą ir izoliacinę medžiagą, turinčią patenkinamų šilumos savybių.
Kaip apšiltinti palėpę ir kurią medžiagą rinktis? Šiandienos įraše pateikiame vertingos informacijos rinkinį.
Tinkamas palėpės apšiltinimas – kodėl tai taip svarbu?
Pradėkime nuo svarbiausio klausimo – kodėl apskritai būtina apšiltinti namą, tiksliau, palėpę? Ją galima palyginti su… žmogaus galva, per kurią, remiantis gerai žinomu principu, išeina keliolika procentų šilumos, tačiau svarbu tai, kad palėpės atveju šis skaičius gerokai padidėja. Taip yra todėl, kad per aukščiausią, neapšiltintą aukštą, esantį po stogu, gali išeiti iki kelių dešimčių (!) procentų šilumos, kas nuolat kylant energijos kainoms, nėra labai džiuginanti žinia.
Todėl teisingai apšiltinta palėpė naudojant pasirinktą medžiagą užtikrina optimalų šilumos ir garso komfortą, taip pat veiksmingai pagerina priešgaisrinę saugą. Svarbu tai, kad tai taikoma ne tik įrengtoms, bet ir neįrengtoms palėpėms. Tačiau sėkmės raktas šiuo atveju yra tinkamai pasirinktas izoliavimo būdas…
Kaip apšiltinti palėpę? Susipažinkite su populiariausiais būdais:
- Tarp gegnių
Tai palėpės šiltinimo būdas, kai izoliacinė medžiaga dedama į erdvę tarp atskirų stogo gegnių. PUR putos, celiuliozė ar kita medžiaga specialistų klojama išilgai stogo paviršiaus tarp gegnių, paskiau uždengiama garams nelaidžia plėvele. Izoliacijos tarp gegnių storis paprastai siekia 25–30 cm, nors galutinė vertė priklauso nuo kelių veiksnių (įskaitant viršutiniam namo aukštui apšiltinti pasirinktos medžiagos rūšį). Vertingų patarimų dėl šiltinamojo sluoksnio storio taip pat galima rasti WT2021 standarte, kuris pakeičia naujiems pastatams keliamus techninius reikalavimus. - Ant gegnių
Antrasis populiarus palėpės ar mansardos šiltinimo būdas – ant gegnių, kai pasirinktos rūšies izoliacinė medžiaga klojama ant stogo gegnių paviršiaus, t. y. iš išorinės stogo pusės. Šis būdas paprastai taikomas senesniuose pastatuose, nes gyvenamojo pastato viduje nereikia atlikti gana dažnai brangiai kainuojančių remonto darbų, nors verta pabrėžti, kad šį būdą galima sėkmingai taikyti ir naujuose namuose.
Geriausios palėpėms ir mansardoms apšiltinti naudojamos medžiagos:
Akmens vata
Tai yra viena iš dažniausiai palėpėms apšiltinti pasirenkamų medžiagų, kurią dažniausiai rekomenduoja specialistai, ir tai neturėtų nieko stebinti. Apšiltinimas akmens vata naudojant, pvz., mūsų siūlomas „Rockwool“ vatos granules ar taip pat gerai vertinamą URSA vatą, turi įspūdingų izoliacinių savybių, kurios užtikrina visapusišką namo šilumos ir garso apsaugą. Tačiau tuo šios medžiagos privalumai nesibaigia!
Akmens vata, skirta namams šiltinti, yra:
- lengvai tvirtinama – ją lengva kloti, nes ji puikiai prisitaiko prie paviršiaus, o tai ne tik paspartina palėpės (mansardos) šiltinimo darbus, bet ir užtikrina dar geresnius šilumos izoliavimo parametrus;
- patvari – dėl aukštos kokybės ir būdingos struktūros vata laikui bėgant nepraranda savo savybių, todėl pasirinkę šią izoliacinę medžiagą būsite ramūs daugelį metų;
- atspari ugniai ir nekaupia drėgmės, todėl sumažėja kenksmingų grybelių ir pelėsių atsiradimo rizika;
- ekologiška – kaip rodo pavadinimas, gaminama iš natūralių žaliavų, jos sudėtyje yra bazalto, kalkakmenio, dolomito ir gabro;
Vis dėlto renkantis šią medžiagą svarbu užtikrinti tinkamą izoliacinio sluoksnio storį, nes priešingu atveju nebus galima pasiekti optimalią apsaugą esant žemai temperatūrai, kuri nėra neįprasta mūsų klimato sąlygomis rudenį ir žiemą.
2. PUR putos
Tai yra šiuolaikiškas ir vis labiau populiarėjantis sprendimas, užtikrinantis puikią izoliaciją (net ir užklupus kone Sibiro šalčiams), kurio veiksmingumą lemia specifinis klojimo būdas. PUR putomis šiltinama naudojant specialiai tam skirtą įrenginį, kuriuo poliuretano putos tolygiai klojamos ant paviršiaus. Žinoma, šiltinant PUR putomis negalima apsieiti be tiksliosios įrangos, kuri padeda greitai ir lengvai įrengti izoliaciją, tačiau verta pasirūpinti, kad ji tinkamai veiktų, nes priešingu atveju, norint putas pakloti vienodais tolygiais judesiais, gali pasirodyti, kad kyla nemažų iššūkių.
Kalbant apie privalumus, jų sąrašas ne ką trumpesnis nei pirmiau minėtos akmens vatos. PUR putos yra atsparios pelėsiams (todėl nereikia papildomo garų izoliacinio sluoksnio) ir visiškai nekenksmingos sveikatai – paklojus, ši medžiagą netrupa ir nedulka, taip pat neišskiria jokių kenksmingų garų. Verta paminėti, kad pastatų šiltinimas putomis šiais laikais yra greičiausias būdas apšiltinti palėpę – patyrusi „Cels“ komanda šiuos darbus gali atlikti vos per kelias valandas.
3. Celiuliozė
Jei vertinate aplinkai draugiškus sprendimus, statydami (remontuodami) namą būtinai apsvarstykite galimybę šiltinti celiuliozės vata. Šiltinti celiulioze ypač rekomenduojama neįprastos konstrukcijos negyvenamąsias palėpes, kuriose sunku įrengti izoliaciją su putų pistoletu, taip pat prireikus pataisyti ar papildyti kadaise įrengtą izoliaciją. Šios itin ekologiškos izoliacinės medžiagos, gaminamos iš rūšiuoto popieriaus, nereikia pjaustyti, ji puikiai apsaugo nuo šilumos nuostolių žiemą ir pastato perkaitimo vasarą bei užtikrina ilgalaikę konstrukcijos apsaugą nuo drėgmės.
Šiltinti celiulioze puikiai tinka tiek naujos statybos, tiek ir tuos namus, kuriuose ankstesnis šiltinamasis sluoksnis nukrito, pvz., dėl drėgmės ar laiko tėkmės.
4. Medienos pluoštas
Paskutinė mūsų sąraše medžiaga – medienos pluoštas, kuris pasižymi visais svarbiausiais natūralios medienos privalumais: yra stabilus, patvarus ir turi puikių termoizoliacinių savybių bei pasižymi geriausia šilumine talpa. Medienos pluoštu šiltinama aukštu slėgiu purškiant pluoštą į uždarąsias erdves, kurios tiksliai užpildomos, todėl nėra jokio pavojaus, kad galėtų susidaryti šilumos tilteliai.
Nežinote, kokią izoliacinę medžiagą pasirinkti, o mintis pačiam apšiltinti palėpę atrodo Jums pernelyg ambicinga užduotis? Galite pasikliauti mūsų profesionalų pagalba – susisiekite su CELS specialistais ir tapkite vienu iš daugiau nei 10 tūkstančių patenkintų klientų!